38 mm (1-1/2″) Plastic Air Operated Diaphragm Pump
| AIR INLET: | 3/4" FNPT |
|---|---|
| LIQUID INLET: | 38 mm (1-1/2") |
| LIQUID DISCHARGE: | 38 mm (1-1/2") |
| CONNECTION TYPE: | ANSI (Flanged) |
| MAX SUCTION LIFT CAPABILITY: | 5.1m (Dry) |
| MAX FLOW RATE: | 480 lpm (126.8 gpm) |
| MAX PRESSURE: | 8.3 bar (120 psi) |
| MAX DIAMETER SOLIDS: | 6.5 mm (1/4 |
| DISPLACEMENT PER STROKE: | 1.855L (0.489 gal) |
