13 mm (1/2″) Aluminum Air Operated Diaphragm Pump
| AIR INLET: | 1/4" FNPT |
|---|---|
| LIQUID INLET: | 13 mm (1/2") |
| LIQUID DISCHARGE: | 13 mm (1/2") |
| CONNECTION TYPE: | BSPT |
| MAX SUCTION LIFT CAPABILITY: | 5m(Dry) |
| MAX FLOW RATE: | 62 lpm (16.4 gpm) |
| MAX PRESSURE: | 6.9 bar (100 psi) |
| MAX DIAMETER SOLIDS: | 2.5 mm (3/32'') |
| DISPLACEMENT PER STROKE: | 0.075 L (0.02 gal) |
