25 mm (1″) Plastic Air Operated Diaphragm Pump
| AIR INLET: | 1/4" FNPT |
|---|---|
| LIQUID INLET: | 25 mm (1") |
| LIQUID DISCHARGE: | 25 mm (1") |
| CONNECTION TYPE: | ANSI (Flanged) |
| MAX SUCTION LIFT CAPABILITY: | 4.3m (Dry) |
| MAX FLOW RATE: | 175 lpm (46.2 gpm) |
| MAX PRESSURE: | 8.3 bar (120 psi) |
| MAX DIAMETER SOLIDS: | 3.2 mm (1/8 |
| DISPLACEMENT PER STROKE: | 0.32L (0.085 gal) |
