38 mm (1-1/2″) Stainless Steel Air Operated Diaphragm Pump
| AIR INLET: | 3/4" FNPT |
|---|---|
| LIQUID INLET: | 38 mm (1-1/2") |
| LIQUID DISCHARGE: | 38 mm (1-1/2") |
| CONNECTION TYPE: | BSPT |
| MAX SUCTION LIFT CAPABILITY: | 5.2m (Dry) |
| MAX FLOW RATE: | 380 lpm (126.8 gpm) |
| MAX PRESSURE: | 8.3 bar (120 psi) |
| MAX DIAMETER SOLIDS: | 6.5 mm (1/4'') |
| DISPLACEMENT PER STROKE: | 1.25L (0.32 gal) |
